Dzisiaj jest: 22 Maja 2018 roku    |    Imieniny: Julia, Wiesława, Helena
wtorek, 03 października 2017 13:03

Światła raczej niepotrzebne

Co jakiś czas wraca postulat instalacji świateł na skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3 Maja i Andersa. Uzasadnieniem mają być trudności z wyjechaniem z Andersa w stronę kościoła św. Katarzyny.

Kilka lat temu burmistrz gminy zlecił specjalistycznej firmie sporządzenie analizy zasadności instalacji świateł. Z przekazanego burmistrzowi dokumentu jasno wynikało, że tzw. cykliczna (z góry zaprogramowana) sygnalizacja świetlna nie sprawdzi się z powodu kilku zjazdów i wjazdów w pobliżu skrzyżowania, a wręcz pogorszyłaby sytuację na skrzyżowaniu. Tzw. inteligentna sygnalizacja świetlna jeszcze bardziej by się nie sprawdziła, bo ma ona sens jedynie w miejscach, gdzie na drodze nadrzędnej jest duży ruch, a na podporządkowanej mały. W przypadku tego konkretnego skrzyżowania natężenie ruchu na obu ulicach jest podobne.

Warto zauważyć, że analizę sporządzono jeszcze przed oddaniem do ruchu dodatkowej przeprawy przez Inę w ciągu ul. Kasprowicza. Jej uruchomienie sprawiło, że znaczna część samochodów omija ulicę Konstytucji 3 maja i można nią jeździć znacznie łatwiej, niż kilka lat temu. W praktyce jedynie w okolicy godz. 8 oraz 15 są pewne problemy z wyjazdem z ul. Andersa. Sprawni kierowcy radzą sobie z nimi bez trudu.

Urząd Gminy i Miasta

pl. Lotników 1
72-100 Goleniów
tel. 91 46 98 200 lub 222
fax 91 46 98 298
e-mail: ugim@goleniow.pl