Dzisiaj jest: 22 Maja 2018 roku    |    Imieniny: Julia, Wiesława, Helena
piątek, 15 grudnia 2017 08:21

Jesteś rolnikiem, masz boreliozę? Ubiegaj się o świadczenie z KRUS

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje zainteresowanych o zakaźnych chorobach zawodowych rolników i związanych z nimi świadczeniach, wypłacanych przez KRUS.

Choroba zawodowa rolników to choroba, która powstała w związku z pracą w gospodarstwie rolnym, jeżeli objęta jest wykazem chorób zawodowych określonych w przepisach wydanych na podstawie Kodeksu Pracy. Choremu, który jest ubezpieczony w KRUS, przysługuje prawo do jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo też renty z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.

W ciągu ostatnich 10 lat liczba wypłaconych odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu wskutek choroby zawodowej zwiększyła się ze 105 do 268 (prawie 3-krotnie). Spowodowane to było przede wszystkim wzrostem zachorowań na choroby zakaźne odzwierzęce, głównie na boreliozę: z 58 przypadków do 197.

Dla rolników ubezpieczonych w KRUS, którzy zachorowali na boreliozę lub inną rolniczą chorobę zawodową, Biuro Prewencji Centrali KRUS przygotowało skrócony poradnik na temat ubiegania się o jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu lub rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.

pdfPobierz poradnik na temat zakaźnych chorób zawodowych rolników i zwiazanych z nimi świadczeń

Urząd Gminy i Miasta

pl. Lotników 1
72-100 Goleniów
tel. 91 46 98 200 lub 222
fax 91 46 98 298
e-mail: ugim@goleniow.pl