Dzisiaj jest: 26 Kwietnia 2018 roku    |    Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
czwartek, 12 kwietnia 2018 11:07

Prywatne zostaną prywatnymi

Podejmując decyzję o zakupie działki budowlanej warto wziąć pod uwagę ważną okoliczność: jakiego rodzaju drogą będzie można do niej dojechać.

Gmina Goleniów ma około 250 km swoich dróg, w większości gruntowych i duży problem z utrzymaniem ich w przyzwoitym stanie. Od kilku lat drogi z nawierzchnią gruntową są utwardzane płytami yombo, zaś drogi wcześniej utwardzone tłuczniem i szlaką są wiosną naprawiane w zakresie możliwości budżetu gminy. W dłuższej perspektywie planowane jest utwardzenie wszystkich gminnych dróg, ale oznaczać to będzie konieczność ponoszenia nakładów na ich remonty i bieżące utrzymanie w następnych latach.

Oprócz dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych są jeszcze drogi prywatne. Wytyczane są najczęściej na gruntach rolnych przekształcanych w działki budowlane. Zazwyczaj drogi takie są drogami gruntowymi, często złej jakości. Często są bardzo wąskie, nie zapewniają możliwości zaparkowania samochodu przed posesją (jak np. widoczna na zdjęciu prywatna droga w Miękowie). Brak odpowiedniej infrastruktury drogowej ma przełożenie na cenę działek – takie tereny można kupić taniej niż działki z zapewnionym dojazdem drogą utwardzoną. To może się przełożyć na problemy w trakcie budowy i po wybudowaniu domu.

Pojawiają się oczekiwania, żeby gmina przejmowała drogi prywatne, urządzała je i następnie ponosiła koszty utrzymania. Należy mieć na uwadze, że gmina z zasady nie przejmuje na swoją własność dróg prywatnych. Zdarza się, że potencjalni nabywcy gruntów są zapewniani przez sprzedających, że gmina przejmie taką drogę, wybuduje kanalizację, zamontuje oświetlenie, utwardzi ją, będzie konserwować i zapewni bieżące utrzymanie. Przed podjęciem decyzji o zakupie gruntu warto zasięgnąć informacji w UGiM, czy takie przejęcie faktycznie jest planowane. Jeśli nie, to decydując się na zakup działki budowlanej należy przyjąć do wiadomości, że zapewnienie dojazdu do niej nie będzie obowiązkiem gminy, lecz prywatnego właściciela drogi.

Urząd Gminy i Miasta

pl. Lotników 1
72-100 Goleniów
tel. 91 46 98 200 lub 222
fax 91 46 98 298
e-mail: ugim@goleniow.pl