Dzisiaj jest: 21 Maja 2018 roku    |    Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
środa, 23 listopada 2016 12:51

Centrum Kultury po gimnazjum?

W ciągu trzech najbliższych lat Gimnazjum nr 1 będzie stopniowo wygaszane. Najprawdopodobniej budynek przy ul. Kilińskiego przestanie pełnić funkcję szkoły. Jest pomysł, by zaadaptować go na potrzeby Centrum Kultury w Goleniowie, po dobudowaniu sali widowiskowej.

Zmiany w systemie oświaty przewidują likwidację gimnazjów i wydłużenie nauki w szkołach podstawowych z 6 do 8 lat. Z bilansu potrzeb oświatowych w gminie Goleniów wynika, że do obecnej sieci szkół podstawowych trzeba będzie dołączyć jedną szkołę w mieście – będzie to prawdopodobnie Szkoła Podstawowa nr 1 w budynku obecnego Gimnazjum nr 2 przy ul. Norwida. Budynek przy ul. Kilińskiego w obecnej funkcji stanie się zbędny.

Gmina potrzebuje nowej siedziby dla Goleniowskiego Domu Kultury, który mieści się w zbyt ciasnym budynku przy ul. Słowackiego, będącym w bardzo złym stanie technicznym. Pojawił się pomysł, by GDK, czyli przyszłe Centrum Kultury, przenieść do zaadaptowanego budynku przy ul. Kilińskiego. Sam budynek dałoby się stosunkowo niewielkim kosztem przystosować do nowej funkcji, potrzebne będzie dobudowanie sali widowiskowej, którą można umieścić na pustym obecnie placu między gimnazjum a zakładem ENEA. Szacunkowy, wstępny koszt inwestycji to 12-15 mln zł.

Prócz rozwiązania problemu zbędnego budynku oraz siedziby dla Centrum Kultury warto zauważyć, że siedziba dla głównej placówki kulturalnej gminy zdecydowanie ożywiłaby ul. Kilińskiego i cały przyległy do niej fragment miasta. W przyszłości należy też pomyśleć o kładce przez Inę przy bramie do zakładu ENEA, która znacznie by ułatwiła komunikację z dzielnicą bloków przy ul. Matejki i Piaskowej.

Sprawa jest obecnie na etapie wstępnych rozważań o takiej zmianie. Nie zapadły jeszcze żadne decyzje, temat wymaga dogłębnego przedyskutowania tak w lokalnej społeczności, jak i na forum Rady Miejskiej, do której będzie należeć ostateczna decyzja o kierunkach działań.

Na planszach pokazane są wstępne pomysły na adaptację szkolnego budynku do celów kulturalnych, a także obiekty, które mogłyby stanowić inspirację dla projektanta sali widowiskowej. Fasada budynków z czerwonej cegły nie ulegnie zmianie.

Plansze w wysokiej rozdzielczości można pobrać tutaj: pdfplansza 1, pdfplansza 2, pdfplansza 3.

Urząd Gminy i Miasta

pl. Lotników 1
72-100 Goleniów
tel. 91 46 98 200 lub 222
fax 91 46 98 298
e-mail: ugim@goleniow.pl