Dzisiaj jest: 20 Kwietnia 2018 roku    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
wtorek, 29 sierpnia 2017 07:47

Goleniowskie dożynki

Msza za rolników w kościele św. Jerzego i festyn w parku przy ul. Szczecińskiej – dożynki odbyły się w nowym miejscu i w zmienionej formule. Sądząc po liczbie uczestników, zmiany przypadły goleniowianom do gustu.

Tradycyjna wiejska uroczystość w tym roku odbyła się w Goleniowie. Po mszy świętej jej uczestnicy przeszli do parku miejskiego, gdzie odbyło się przekazanie przez starostów (Stanisławę Stypik i Romana Mazurka) bochna chleba z tegorocznego ziarna w ręce burmistrza Roberta Krupowicza. Chleb został pokrojony, a kromkami chleba poczęstowani zostali widzowie dożynek. Po „części wieńcowej” zaczęły się występy artystyczne, a po nich zabawa taneczna. Widzowie dopisali, w parku były tłumy dorosłych i dzieci, dla których przygotowano liczne atrakcje. Pogoda sprzyjała, impreza była udana.

W tym roku dożynki były skromniejsze, niż zwykle, bo rolnicy nie mają wielu powodów do świętowania. Żniwa są opóźnione, na podmokłe pola trudno wjechać kombajnami, część plonów uległa zniszczeniu.

Prawdopodobnie przyszłe uroczystości dożynkowe będą się odbywały w tegorocznej formule festynu z akcentami tradycyjnymi. Miejscem festynu zapewne zostanie miejski park, doskonale nadający się do tego celu.

Urząd Gminy i Miasta

pl. Lotników 1
72-100 Goleniów
tel. 91 46 98 200 lub 222
fax 91 46 98 298
e-mail: ugim@goleniow.pl