Dzisiaj jest: 1 Kwietnia 2023 roku    |    Imieniny: Grażyna, Zbigniew, Teodor - Prima aprilis
poniedziałek, 28 marca 2011 08:00

II wojna światowa nie dla wszystkich się skończyła

Zdawałoby się, że o zakończonej 66 lat temu II wojnie światowej wiemy niemal wszystko. Są jednak tacy, którzy w to nie wierzą, aktywnie poszukując wciąż nieodkrytych tajemnic. Do zawziętych tropicieli śladów tej okrutnej wojny należy grupa poszukiwawczo-badawcza „pomorze1945.com”, w której dominują członkowie Szczecińskiej Grupy Archeologii Militarnej „Pomorze” oraz specjaliści z Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Działając na terenie Pomorza Zachodniego od około 15 lat odkryli szczątki ponad 3000 poległych osób.

Ekshumowane szczątki tych ludzi nie trafiają, jak się to często dzieje, po kryjomu na wysypiska śmieci, lecz na cmentarze wojenne. W miarę możliwości zwłoki są identyfikowane, a rodziny zmarłych są powiadamiane o miejscu śmierci i pochówku.

W ostatnich tygodniach w okolicach Goleniowa grupa „pomorze1945.com” dokonała ekshumacji czterech żołnierzy poległych w okresie II wojny światowej. Ich szczątki znaleziono w dwóch różnych miejscach, niezależnie od siebie. W jednym przypadku natrafiono na zwłoki w czasie robót budowlanych, w kolejnej sytuacji pomogły sygnały od mieszkańców. Dwaj polegli to najprawdopodobniej Niemcy, żołnierze 10 Dywizji Pancernej SS "Frundsberg", dwaj inni to żołnierze Armii Czerwonej. Na fragmencie znalezionej przy szczątkach łyżeczki da się odczytać napis – nazwisko żołnierza „Gawriłow”.

Jeżeli posiadacie Państwo, jakieś informacje na temat miejsc, w których mogą się jeszcze takie szczątki znajdować, informacje na temat zniszczonych pojazdów militarnych czy miejsc, w których trwały różnego rodzaju walki i potyczki, skontaktujcie się z Grupą na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Więcej informacji na temat działań grupy znaleźć można na stronie http://pomorze1945.com/. Nie bądźmy obojętni ! Jeszcze wiele rodzin szuka swoich zaginionych w trakcie wojny.

 

Urząd Gminy i Miasta

pl. Lotników 1
72-100 Goleniów
tel. 91 46 98 200 lub 222
fax 91 46 98 298
e-mail: ugim@goleniow.pl

Zgodnie z art. 13 ust. 1 RODO informuje się petentów Urzędu Gminy Goleniów, że:

  1. Administratorem zbieranych i przetwarzanych przez Urząd Gminy i Miasta w Goleniowie danych osobowych klientów Urzędu jest Burmistrz Gminy Goleniów. Adres Urzędu Gminy i Miasta w Goleniowie: 72-100 Goleniów, pl. Lotników 1, tel. 91 46 98 200, e-mail: ugim@goleniow.pl.
  2. Funkcję Inspektora Ochrony Danych pełni Marta Kachniarz, tel. 91 46 98 293, e-mail: abi@goleniow.pl.
  3. Dane osobowe klientów zbierane i przetwarzane są w celu wykonywania przez Urząd Gminy i Miasta w Goleniowie ustawowych zadań publicznych, określonych min. w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz w innych ustawach branżowych.
  4. Dane osobowe klientów urzędu przetwarzane są w zdecydowanej większości przypadków na podstawie ustaw. Dane mogą być również przetwarzane w celu zawarcia umowy oraz na podstawie zgody wyrażonej przez klienta urzędu.
  5. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom innym, niż upoważnione na podstawie przepisów prawa.
  6. Dane osobowe od momentu pozyskania będą przechowywane przez okres wynikający z kategorii archiwalnej dokumentacji, określonej w jednolitym rzeczowym wykazie akt dla organów gmin i związków międzygminnych lub – w przypadku projektów – umowy o dofinansowanie zawartej między beneficjentem, a określoną instytucją, trwałości danego projektu i konieczności zachowania dokumentacji projektu do celów kontrolnych. Kryteria okresu przechowywania ustala się w oparciu o klasyfikację i kwalifikację dokumentacji w jednolitym rzeczowym wykazie akt.
  7. Klienci urzędu mają prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo uzyskania potwierdzenia przetwarzania, możliwość sprostowania i uzupełnienia danych, możliwość usunięcia danych (w nielicznych przypadkach), ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
  8. Jeżeli przetwarzanie danych odbywa się na podstawie zgody na przetwarzanie, klienci mają prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie ich danych osobowych w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  9. Klienci mają prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego (Urzędu Ochrony Danych Osobowych).
  10. W większości przypadków przetwarzanie danych osobowych wynika z przepisów prawa, a ich podawanie przez klienta jest obowiązkowe. W niektórych sprawach podawanie danych osobowych może być dobrowolne, lecz niezbędne do realizacji celów, o których mowa w ust. 3. W sytuacji dobrowolności podawania danych osobowych klienci zostaną o tym fakcie poinformowani.