Dzisiaj jest: 21 Maja 2018 roku    |    Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
wtorek, 07 marca 2017 09:12

A może ciepłownia?

Jakość powietrza na osiedlach domków jednorodzinnych dałoby się radykalnie poprawić, gdyby właściciele zrezygnowali z ogrzewania ich węglem, drewnem i różnymi innymi „materiałami palnymi”. Alternatywą jest gaz, a może być... miejska ciepłownia.


Burmistrz Robert Krupowicz polecił przeprowadzenie analizy możliwości technicznych podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej osiedla domów między ulicami Żeromskiego i Konopnickiej. Właścicielom domów zdjęłoby to z głowy kłopot związany z ogrzewaniem ich we własnym zakresie, mieliby też dostęp do ciepłej wody. Zyskiem dla całej społeczności Goleniowa byłaby poprawa jakości powietrza w mieście. Zdecydowana większość bloków mieszkalnych jest podłączona do ciepłowni PEC, a ich ogrzewanie nie powoduje wzrostu zanieczyszczenia powietrza. Głównym źródłem pyłów w powietrzu w sezonie grzewczym są piece w domach jednorodzinnych i tych większych budynkach, które są ogrzewane przez lokalne kotłownie. Nie jest żadną tajemnicą, że często służą do spalania różnego rodzaju odpadów, co wzmaga zanieczyszczenie powietrza. Pod tym względem w Goleniowie nie jest tak źle jak w Krakowie czy na Śląsku, ale może być jeszcze lepiej.
Inwestycja w sieć ciepłowniczą na osiedlu domów jednorodzinnych może dojść do skutku, jeśli znajdzie się odpowiednio liczna grupa zainteresowanych osób.

Urząd Gminy i Miasta

pl. Lotników 1
72-100 Goleniów
tel. 91 46 98 200 lub 222
fax 91 46 98 298
e-mail: ugim@goleniow.pl