Dzisiaj jest: 19 Kwietnia 2018 roku    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
środa, 08 marca 2017 08:27

Ponowny pogrzeb czerwonoarmistów

We wtorek, 7 marca na cmentarzu wojennym w Gryfinie odbył się pogrzeb szczątków żołnierzy sowieckich, którzy w marcu 1945 roku polegli w walkach o Gollnow – obecny Goleniów. W styczniu wydobyto je na terenie cmentarza polowego, zlikwidowanego w roku 1953.

W uroczystości pogrzebowej wzięli udział m.in. gdański konsul Federacji Rosyjskiej ze swoim zastępcą, burmistrz Goleniowa Robert Krupowicz, wiceburmistrz Gryfina Tomasz Miler, duchowni prawosławny i katolicki oraz polscy i rosyjscy wolontariusze, którzy w styczniu pracowali przy wydobywaniu szczątków żołnierzy.

Polowy cmentarz przy ul. Wolińskiej formalnie zlikwidowano w 1953 roku, po ekshumacji pochowanych tam żołnierzy. Od lat słyszało się, że owa ekshumacja była przeprowadzona niestarannie i wydobyto jedynie drobną część pochowanych wiosną 1945 roku zwłok. Burmistrz Robert Krupowicz zarządził przeprowadzenie badań terenowych, które wykazały, że w ziemi jest dużo kości. Pomnik z gwiazdą rozebrano jesienią ub. roku, a w styczniu przy udziale polskich i rosyjskich wolontariuszy przeprowadzono ponowną, tym razem bardzo staranną ekshumację. Jak się okazało, w 1953 roku wydobyto jedynie czaszki (pochowano je wówczas na cmentarzu wojennym w Gryfinie), resztę szkieletów zostawiono w ziemi.

Wydobyte w styczniu kości i resztki żołnierskiego wyposażenia poddano skrupulatnej analizie. Pozwoliła ona stwierdzić, że przy ul. Wolińskiej znaleziono szczątki ponad 21 osób, być może nawet 30. Przeważnie byli to młodzi mężczyźni, w wieku 15-35 lat. Nie natrafiono na żadne dokumenty ani na identyfikatory (których sowieccy żołnierze nie mieli w standardowym wyposażeniu). Szczątki pochowano w tej samej kwaterze, w której w 1953 zakopano wydobyte w Goleniowie czaszki.

Obecny na pogrzebie rosyjski konsul generalny w Gdańsku podziękował stronie polskiej za szacunek, z jakim potraktowano szczątki żołnierzy poległych w walkach o Goleniów oraz za opiekę nad cmentarzem wojennym w Gryfinie.

Urząd Gminy i Miasta

pl. Lotników 1
72-100 Goleniów
tel. 91 46 98 200 lub 222
fax 91 46 98 298
e-mail: ugim@goleniow.pl