Dzisiaj jest: 26 Kwietnia 2018 roku    |    Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
piątek, 06 kwietnia 2018 17:17

Strażacy odbudowują „bryczkę”

Goleniowscy strażacy starannie, z dbałością o szczegóły techniczne odbudowują strażacki wóz bojowy z ręczną pompą strażacką, którą ich poprzednicy sprzed stu lat jeździli do pożarów. Po zakończeniu odbudowy „bryczka” ma nie tylko jeździć, ale – o ile uda się uruchomić mechanizm pompy – także działać!

Remont jest generalny, ale prowadzony z maksymalnym wykorzystaniem oryginalnych elementów. Czego nie da się wykorzystać, jest zastępowane dorabianymi na zlecenie elementami o podobnej charakterystyce.

Cała konstrukcja została rozebrana na pojedyncze elementy. Części stalowe zabezpieczono przed korozją poprzez ocynkowanie, elementy drewniane wykonywane są na nowo zgodnie ze starymi wzorami. Celem prac jest odtworzenie strażackiej „bryczki” i wizualnie, i funkcjonalnie. Za jakiś czas zobaczymy ją pewnie w trakcie strażackich uroczystości, być może również w akcji. Oczywiście, najpierw trzeba będzie zorganizować parę koni, które zabytkowy pojazd pociągną.

Renowacji poddawany jest również drugi wóz tego rodzaju. Stanie on przed komendą straży jako trwała ekspozycja. Komendant Arkadiusz Skrzypczak chciałby, by przy wsparciu gminy odbudowany wóz strażacki zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem atmosfery – na przykład przez umieszczenie „bryczki” w niewielkim, przeszklonym pawilonie.

Urząd Gminy i Miasta

pl. Lotników 1
72-100 Goleniów
tel. 91 46 98 200 lub 222
fax 91 46 98 298
e-mail: ugim@goleniow.pl