Dzisiaj jest: 21 Maja 2018 roku    |    Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
piątek, 04 maja 2018 10:30

Święta, modlitwa i zabawa

Podobnie jak rok temu, goleniowskie obchody Święta Flagi oraz Święta 3 Maja splotły się z Archidiecezjalnymi Dniami Młodych. Nasi młodzi goście uczestniczyli we wszystkich uroczystościach związanych ze świętami państwowymi.

Środa 2 maja była Świętem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. O godzinie 17 odbyło się uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt przez Urzędem Gminy i Miasta, a następnie przemarsz z flagami przez miasto. W przemarszu wziął udział ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, który przyjechał do Goleniowa prosto z Bambergu, gdzie uczestniczył w uroczystościach ku czci św. Ottona. Szedł z flagą wraz z burmistrzem Robertem Krupowiczem, wiceburmistrzami Tomaszem Banachem i Henrykiem Zajko oraz bardzo dużą grupą goleniowian i uczestników Archidiecezjalnych Dni Młodych. Kolumna prowadzona przez orkiestrę Wood and Brass Band oraz kompanię honorową wystawioną przez jednostkę wojskową w Glewicach przeszła ulicami Puszkina, Barnima, Szczecińską i Sportową na stadion miejski.

W środę 3 maja w południe rozpoczęła się polowa Msza św. w intencji Ojczyzny, odprawiona na zakończenie ADM. Msza miała uroczystą oprawę: kompanię honorową wojska, poczty sztandarowe, uczestniczyli w niej burmistrz Robert Krupowicz z zastępcami, posłanka Magdalena Kochan, przedstawiciele służb mundurowych, goleniowskich instytucji, a przede wszystkim goleniowianie i młodzi ludzie biorący udział w Archidiecezjalnych Dniach Młodych.

Tegoroczne ADM były bardzo udanym wydarzeniem. Przydały się doświadczenia z ubiegłego roku, pozwoliły organizatorom optymalnie przygotować się na przyjęcie ponad tysiąca młodych ludzi, którzy chcieli się w Goleniowie spotkać, modlić i bawić przez trzy dni. Zakwaterowani zostali w budynkach goleniowskich szkół i w domach goleniowian. Posiłki bardzo sprawnie wydawano w polowej stołówce przygotowanej na miejskim stadionie. Wyżywienie było smaczne, obfite, a przygotowująca je goleniowska firma podjęła spore wyzwania: przygotowała na przykład świeżutką pizzę na środową kolację; nie jest łatwo w krótkim czasie przygotować 1400 porcji tej potrawy i dostarczyć ją jeszcze gorącą na stoły.

Oprócz wydarzeń religijnych uczestnicy ADM mogli wziąć udział w imprezach towarzyszących. Pierwszego dnia Joanna Stanuch-Piotrowicz z grupą zaprzyjaźnionych goleniowskich muzyków dała koncert na miejskim stadionie, wcześniej odbyły się różnorodne zajęcia warsztatowe przygotowane przez GDK i goleniowskich wolontariuszy. Drugiego dnia z dużym zainteresowaniem spotkał się plenerowy spektakl Teatru A na Plantach -”Pieśń o św. Franciszku”.

Należy podkreślić, że w organizację ADM bardzo aktywnie zaangażowana była Gmina Goleniów (wraz z Kurią Metropolitalną - oficjalny współorganizator). Sfinansowała wyżywienie uczestników, użyczyła swojej bazy lokalowej i sprzętowej, zorganizowała zajęcia warsztatowe wzbogacające program wydarzenia. W prace nad przygotowaniem Dni Młodych zaangażowana była duża grupa pracowników UGiM, GDK i OSiR oraz goleniowscy wolontariusze: młodzi i seniorzy. Efektem było świetne zabezpieczenie logistyczne wydarzenia, w którym uczestniczyło około 1400 gości i ich zadowolenie z pobytu w Goleniowie. Za bardzo dobrą organizację ADM dziękowali ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga w rozmowie z burmistrzem Robertem Krupowiczem oraz – sprzed ołtarza - celebrujący Mszę w intencji Ojczyznę ksiądz biskup Henryk Weyman. Archidiecezjalne Dni Młodych, na prośbę ks. arcybiskupa Andrzeja Dzięgi odbędą się w Goleniowie jeszcze raz, w roku 2019.

Urząd Gminy i Miasta

pl. Lotników 1
72-100 Goleniów
tel. 91 46 98 200 lub 222
fax 91 46 98 298
e-mail: ugim@goleniow.pl