Dzisiaj jest: 21 Maja 2018 roku    |    Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
wtorek, 08 maja 2018 12:23

Jedźmy bezpiecznie

Na ulicach coraz więcej rowerzystów. Ścieżki przeznaczone dla rowerzystów zachęcają do poruszania się rowerem, można się spodziewać, że liczba osób z nich korzystających będzie rosła. Przypominamy kilka zasad, o których trzeba pamiętać.

Póki co, na terenie Gminy Goleniów nie ma dróg przeznaczonych wyłącznie dla rowerzystów (poza krótkim odcinkiem w okolicy wiaduktu nad ul. Dworcową). Wprawdzie ścieżka wzdłuż szosy do Lubczyny oznaczona jest jako droga dla rowerzystów, ale ponieważ nie ma tam ani chodnika, ani utwardzonego pobocza – ze ścieżki legalnie mogą korzystać piesi i osoby jadące na rolkach.
Pozostałe ścieżki przeznaczone są dla rowerzystów oraz pieszych. Informują o tym znaki na niebieskim tle, z rysunkami roweru oraz pary pieszych, rozdzielone kreską. Uwaga: jeśli kreska jest pozioma, to oznacza drogę bez wydzielonych pasów ruchu dla rowerzystów i pieszych. Obie grupy użytkowników drogi mogą się poruszać po całej szerokości, przy czym pierwszeństwo mają piesi (przykładem jest ciąg wzdłuż ul. Wojska Polskiego). Jeżeli zaś kreska oddzielająca rysunek roweru od pary osób jest pionowa, to znaczy, że droga ma wydzielone pasy ruchu. Pas dla rowerzystów oznaczony jest dużym rysunkiem wymalowanym na nawierzchni drogi (tak, jak na ul. Maszewskiej czy na ścieżce wzdłuż ul. Nowogardzkiej).
Kiedy wzdłuż ulicy bądź szosy wytyczona jest droga dla rowerów, rowerzyści co do zasady są zobowiązani z niej korzystać. Służby porządkowe mają prawo interweniować w stosunku do osób jadących po jezdni zamiast wytyczonym szlakiem rowerowym.
Na skrzyżowaniach dróg rowerowych z ciągami przeznaczonymi dla samochodów pierwszeństwo mają rowerzyści. Warto jednak pamiętać, że nie wszyscy kierowcy respektują to uprawnienie i zdarzają się sytuacje potencjalnie groźne dla rowerzystów. Dojeżdżając do skrzyżowania warto się upewnić, że da się je przejechać bezpiecznie. Zderzenie może mieć bardzo poważne konsekwencje nawet przy niewielkiej prędkości samochodu i roweru.
Pamiętajmy też o wzajemnej życzliwości i ograniczonym zaufaniu do innych użytkowników drogi. Wszystkiego nie da się uregulować przepisami.

DSC01922

 

Urząd Gminy i Miasta

pl. Lotników 1
72-100 Goleniów
tel. 91 46 98 200 lub 222
fax 91 46 98 298
e-mail: ugim@goleniow.pl