Dzisiaj jest: 27 Listopada 2021 roku    |    Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek

sortowanie smieci wyszukiwarka smieci

 

telefony epuap

 

telefony Covid

czwartek, 27 lutego 2014 11:36

Goleniowskie spotkania z piórem

„Mocnym uderzeniem” zaczęły się tegoroczne „Goleniowskie Spotkania z Piórem” - cykliczna impreza organizowana przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną. We wtorek (25 lutego 2014 r.) goleniowianie spotkali się z poetą, autorem tekstów piosenek i scenariuszy oraz konferansjerem Andrzejem Poniedzielskim, dzień później (26 lutego) z autorem książki „Porzucone sutanny. Opowieści byłych księży” księdzem Piotrem Dzedzejem.

Dwa spotkania autorskie dzień po dniu, dwie różne osobowości autorów, dwa odmienne klimaty i inne emocje towarzyszące rozmowie z autorami, ale oba wieczory równie interesujące.

Andrzej Poniedzielski

Andrzej Poniedzielski – „poeta użytkowy”, jak sam się przedstawił. Kamienna twarz z rzadko pojawiającym się uśmiechem, monotonny głos, oszczędny ruch, a jednocześnie niesamowite poczucie humoru i dowcip sytuacyjny. Wydał kilka tomików wierszy, jest autorem tekstów piosenek (m.in. dla Maryli Rodowicz) i scenariuszy spektakli (np. „Śpiewnika domowego”), konferansjerem i kabareciarzem. W specyficzny dla siebie sposób (powściągliwie i bez emocji, a jednocześnie z humorem) mówił o sobie i swojej twórczości, co chwila wzbudzając salwy śmiechu. Zainteresowanie spotkaniem z nietuzinkową postacią było duże, pytań ze strony publiczności też padło wiele. A dlaczego „poeta użytkowy”? Z prostego powodu - większość tekstów piosenek i scenariuszy pisze na zamówienie.

Po trwającym ponad godzinę spotkaniu, Andrzej Poniedzielski podpisywał tomiki swoich wierszy i chętnie pozował do zdjęć.

Ks. Piotr Dzedzej

Zupełnie inny charakter miało drugie spotkanie – z księdzem Piotrem Dzedzejem, wikariuszem w goleniowskiej parafii pw. św. Jerzego, autorem książki „Porzucone sutanny”. Mówił o tym, dlaczego zainteresował się tym tematem, jak docierał do swoich rozmówców (w książce jest 20 wywiadów z kapłanami, którzy z różnych względów porzucili sutanny) i jak trudne było to zadanie. Chociaż – jak stwierdził – było mu łatwiej otwierać ludzi, bo jest kapłanem. „Jak już się zgodzili na rozmowy, rozmawiali szczerze, sięgali nawet głębiej niż oczekiwałem. Te rozmowy to był rodzaj spowiedzi. Oni przyznają się do błędów i nie obwiniają innych”.

Ksiądz Dzedzej pracował nad książką prawie 3 lata, w 2007 roku w nakładzie 12 tys. wydało ją wydawnictwo „Znak”.

W drugiej części spotkania wywiązała się bardzo interesująca rozmowa. Toczyła się wokół tematów podniesionych w książce - powodów odejść, umiejętności odnalezienia się byłych księży „w cywilu”, dramatów, jakie przezywają. Przede wszystkim jednak odnosiła się do istoty powołania i kapłaństwa. W tym kontekście, ksiądz Piotr powiedział: „Przed święceniami powinno mówić się księżom, że kapłaństwo to jest krzyż, który trzeba dźwigać. Jeśli nie ma się takiej świadomości, to można sobie z tym nie poradzić. Bo księdza postrzega się często, jakby był świętym, a jak popełni błąd, robi się z tego sensację. Ja czuję ten krzyż i staram się go dźwigać”.

Książka została na ogół dobrze odebrana, choć były też głosy, że uderza w Kościół. W ubiegłym roku ksiądz Piotr otrzymał propozycje napisania kolejnej – tym razem o powrotach do stanu kapłańskiego. Z uwagi na warunki postawione przez wydawnictwo (przede wszystkim czasowe), nie podjął się tego.

Na zakończenie spotkania ks. Piotr Dzedzej wpisał się do jedynego dostępnego egzemplarza swojej książki (cały nakład został wyprzedany), dedykując ją czytelnikom biblioteki.

Urząd Gminy i Miasta

pl. Lotników 1
72-100 Goleniów
tel. 91 46 98 200 lub 222
fax 91 46 98 298
e-mail: ugim@goleniow.pl

Zgodnie z art. 13 ust. 1 RODO informuje się petentów Urzędu Gminy Goleniów, że:

  1. Administratorem zbieranych i przetwarzanych przez Urząd Gminy i Miasta w Goleniowie danych osobowych klientów Urzędu jest Burmistrz Gminy Goleniów. Adres Urzędu Gminy i Miasta w Goleniowie: 72-100 Goleniów, pl. Lotników 1, tel. 91 46 98 200, e-mail: ugim@goleniow.pl.
  2. Funkcję Inspektora Ochrony Danych pełni Marta Kachniarz, tel. 91 46 98 293, e-mail: abi@goleniow.pl.
  3. Dane osobowe klientów zbierane i przetwarzane są w celu wykonywania przez Urząd Gminy i Miasta w Goleniowie ustawowych zadań publicznych, określonych min. w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz w innych ustawach branżowych.
  4. Dane osobowe klientów urzędu przetwarzane są w zdecydowanej większości przypadków na podstawie ustaw. Dane mogą być również przetwarzane w celu zawarcia umowy oraz na podstawie zgody wyrażonej przez klienta urzędu.
  5. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom innym, niż upoważnione na podstawie przepisów prawa.
  6. Dane osobowe od momentu pozyskania będą przechowywane przez okres wynikający z kategorii archiwalnej dokumentacji, określonej w jednolitym rzeczowym wykazie akt dla organów gmin i związków międzygminnych lub – w przypadku projektów – umowy o dofinansowanie zawartej między beneficjentem, a określoną instytucją, trwałości danego projektu i konieczności zachowania dokumentacji projektu do celów kontrolnych. Kryteria okresu przechowywania ustala się w oparciu o klasyfikację i kwalifikację dokumentacji w jednolitym rzeczowym wykazie akt.
  7. Klienci urzędu mają prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo uzyskania potwierdzenia przetwarzania, możliwość sprostowania i uzupełnienia danych, możliwość usunięcia danych (w nielicznych przypadkach), ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
  8. Jeżeli przetwarzanie danych odbywa się na podstawie zgody na przetwarzanie, klienci mają prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie ich danych osobowych w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  9. Klienci mają prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego (Urzędu Ochrony Danych Osobowych).
  10. W większości przypadków przetwarzanie danych osobowych wynika z przepisów prawa, a ich podawanie przez klienta jest obowiązkowe. W niektórych sprawach podawanie danych osobowych może być dobrowolne, lecz niezbędne do realizacji celów, o których mowa w ust. 3. W sytuacji dobrowolności podawania danych osobowych klienci zostaną o tym fakcie poinformowani.