Dzisiaj jest: 25 Kwietnia 2018 roku    |    Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
czwartek, 09 lutego 2017 14:19

Zgoda na pięć podstawówek

Od 1 września 2017 to znów ma być Szkoła Podstawowa nr 1 Od 1 września 2017 to znów ma być Szkoła Podstawowa nr 1

Rada Miejska w Goleniowie zaakceptowała projekt gminnej sieci szkół, który przewiduje przekształcenie obu miejskich gimnazjów (nr 1 i nr 2) w ośmioletnie szkoły podstawowe. Projekt zostanie przesłany do Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty, który zapewne go zaopiniuje pozytywnie.

Projekt, który burmistrz Robert Krupowicz przedstawił Radzie Miejskiej był jedynym rozwiązaniem, które miało szansę na akceptację kuratora. Przepisy wprowadzające reformę oświatową są tak skonstruowane, że nie ma szans na ograniczenie liczby szkół w mieście, choć już dziś wiadomo, że będzie zbyt mało uczniów dla zapewnienia ich normalnego funkcjonowania. Reforma nie załatwi też problemu tłoku w Szkole Podstawowej nr 2 w najbliższych kilku latach, ponieważ nie jest planowane przymusowe przeniesienie części uczniów SP 2 do innych szkół. O ewentualnym przeniesieniu dzieci decydować mają rodzice.

Wszystkie istniejące dziś szkoły podstawowe będą nadal funkcjonować jako szkoły ośmioklasowe.

Ostateczną decyzję o kształcie sieci szkół w Gminie Goleniów w rzeczywistości podejmie Zachodniopomorski Kurator Oświaty. Uchwała, którą Rada Miejska podejmie w tej sprawie w marcu jest czystą formalnością, bo radni będą musieli zaakceptować stanowisko kuratora. Tak stanowią przepisy przyjęte w grudniu 2016 r. przez parlament i zatwierdzone przez Prezydenta RP.

Urząd Gminy i Miasta

pl. Lotników 1
72-100 Goleniów
tel. 91 46 98 200 lub 222
fax 91 46 98 298
e-mail: ugim@goleniow.pl