Dzisiaj jest: 20 Kwietnia 2018 roku    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
piątek, 05 sierpnia 2016 05:47

„Chaos” Bogdana Owczarskiego

Bogdan Owczarski z komisarz wystawy Marią Łopuch Bogdan Owczarski z komisarz wystawy Marią Łopuch

4 sierpnia w Książnicy Pomorskiej została otwarta wystawa prac Bogdana Owczarskiego. Wystawa, na której znany goleniowski rzeźbiarz prezentuje pięć prac wykonanych z blachy i jedną kamienną nosi tytuł „Chaos”.

Maria Łopuch w folderze dotyczącym wystawy pisze: „Instalacja „Chaos” B. Owczarskiego odnosi się do współczesności i sytuacji człowieka w dzisiejszym świecie. Wyznacznikiem jej jest dla rzeźbiarza wszechobecna elektronika, której istotą jest system zero-jedynkowy. Z pozoru jest to świat uporządkowany i logiczny, wygodny i bezpieczny. Autor instalacji dostrzega w nim jednak zagrożenia. Ludzie-kukły mówią o niebezpieczeństwie odczłowieczenia, a rozsypane cyfry – o groźbie tytułowego chaosu.

Oto wrażenia jednej z uczestniczek uroczystości, goleniowskiej plastyczki Anny Obszyńskiej: „Po krótkim wprowadzeniu wygłoszonym przez kurator wystawy p. Marię Łopuch i uzupełnionym przez samego autora prac, p. Bogdana Owczarskiego miałam okazję w towarzystwie kilkudziesięciu obecnych na wernisażu osób zgłębiać istotę tytułowego „Chaosu” . Kilka sylwetek postaci ludzkich różnych rozmiarów, przedstawionych w bardzo dynamicznych pozach, daje ciekawą okazję do zastanowienia się nad emocjami i wzajemnymi relacjami ludzi funkcjonujących we współczesnym , pełnym elektroniki świecie.
Jest o czym myśleć, a jeszcze lepiej oglądać wystawę w towarzystwie kogoś, z kim można swoje odczuwanie sztuki i wrażenia na bieżąco dyskutować. Czemu nie z autorem rzeźb? Miałam okazję rozmawiać z p. Owczarskim jakiś czas przed wystawą jego prac w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Rozmowa była na tyle intrygująca, że nie mogłam odmówić sobie pojawienia się na wczorajszym wernisażu i skonfrontowania tego, co usłyszałam z moimi własnymi odczuciami.
Nie zdradzę, co obejrzana wystawa pozostawiła w moim sercu i głowie. Największą wartością obcowania ze sztuką moim zdaniem, jest to, że naprawdę mamy prawo do subiektywnego jej odbioru. Zachęcam więc do wizyty w Książnicy i sprawdzenia swoją wrażliwością, czy to co „ poeta miał na myśli”jest w zgodzie z tym, co podczas oglądania przeżyjemy. Można się zgodzić z autorem lub nie. Jedno i drugie jest właściwe. Ważne aby czuć.”

Wystawę oglądać można do 27. sierpnia 2016 r. w Książnicy Pomorskiej, w Sali pod Piramidą. Na pewno warto poświęcić chwilę czasu, aby obejrzeć w spokoju prace prezentowane przez B. Owczarskiego. Tych, którzy nie mogą pojechać do Szczecina zapraszamy nad Inę, gdzie przy Alei Legend można zobaczyć kamienne rzeźby obrazujące goleniowskie legendy. Ich autorem jest również B. Owczarski.

 

Urząd Gminy i Miasta

pl. Lotników 1
72-100 Goleniów
tel. 91 46 98 200 lub 222
fax 91 46 98 298
e-mail: ugim@goleniow.pl