Dzisiaj jest: 25 Marca 2018 roku    |    Imieniny: Maria, Wieńczysław, Ireneusz
środa, 19 kwietnia 2017 22:43

E-NSP!RATION DAY w GPP

Nawiązanie nowych kontaktów i wzajemna inspiracja do nowych inicjatyw biznesowych – te dwa cele przyświecały organizatorom spotkania, które odbyło się w środę, 19 kwietnia na gościnnej antresoli centrum dystrybucyjnego Prime Cargo.

Na zaproszenie Klastra eBiznesu Pomorza Zachodniego do Goleniowskiego Parku Przemysłowego przybyli przedstawiciele firm zainteresowanych kooperacją z członkami stowarzyszenia. Warsztaty otworzył wiceburmistrz Tomasz Banach, który wspomniał początki swojej misji w Goleniowie i ostrożne opinie inwestorów branży logistycznej dotyczące lokalizacji Goleniowskiego Parku Przemysłowego. Kilka lat temu największym zainteresowaniem sektora logistyki cieszyły się lokalizacje w środkowej Polsce. Postęp, jaki od tego czasu dokonał się w branży IT spowodował jednak wzrost znaczenia północno-zachodniej Polski dla rosnącego sektora handlu elektronicznego. Dzisiaj w GPP działa kilka centrów dystrybucji, z których realizowane są zamówienia online z kraju i zagranicy. Robiąc zakupy w sklepach internetowych Stylepit czy Zalando uruchamiamy procesy logistyczne, których początek ma miejsce w Goleniowskim Parku Przemysłowym, a czuwa nad nimi, w zależności od sezonu, od 400 do tysiąca pracowników. Jednocześnie Gmina Goleniów prowadzi rozmowy z kolejnym, dużym graczem branży e-fashion, których finalizacji można spodziewać się w lipcu. To wszystko sprawia, że e-commerce należy do filarów goleniowskiej gospodarki.

Dotychczasowe efekty działalności Klastra omówił jego prezes Zbigniew Kempski, dyrektor operacyjny w Prime Cargo. Przez niecały rok oficjalnej działalności członkowie-założyciele Klastra zaangażowali się w cztery projekty, których realizacja ma przynieść im wymierne korzyści biznesowe: dystrybucyjny, HR-owy, zakupowy i promocyjny. Największym wyzwaniem i jednocześnie celem, na którym skupiają się uczestnicy projektu dystrybucyjnego, jest next day delivery. W przypadku wysyłki do Niemiec, nie ma większego problemu. Problemy zaczynają się w trakcje planowania dostawy następnego dnia do Skandynawii.

O usługach dla eksporterów, jakie oferuje zachodniopomorskie Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, mówiła Dominika Bednarek, pracownik COIE i koordynator Klastra w jednej osobie. Jak przygotować się do zarządzania danymi osobowymi aby uniknąć kar, w obliczu nowej ustawy o ochronie danych osobowych, radzili Bartosz Dąbrowski i Łukasz Drożdżowski z kancelarii prawnej SDO.
Jak poradzić sobie z sezonowością zatrudniania – objaśniał Artur Sawastian, prezes APS Profit Polska. Część merytoryczną spotkania zamknął Wojciech Łebiński, dyrektor Wydziału Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim, zachęcając do sięgania po środki unijne przewidziane dla przedsiębiorców. Branża e-commerce wpisuje się w aż dwie regionalne specjalizacje Województwa Zachodniopomorskiego: logistykę i usługi przyszłości, co gwarantuje ułatwiony dostęp do środków z RPO WZ 2014-2020.

Dzień E-nsp!racji zakończyła wycieczka po centrum dystrybucji Prime Cargo oraz losowanie wizytówek. Szczęście dopisało Ewie Wymysłowskiej ze Stylepit (wino z zachodniopomorskiej winnicy Turnau) i Maciejowi Skotarczakowi z SDO (płyta winylowa zespołu WAMI, z udziałem goleniowskiego gitarzysty Igora Gwadery). Szczęśliwie oboje zwycięzców dysponuje odpowiednimi narzędziami, które pozwolą w pełni cieszyć się z wylosowanych nagród: odpowiednio korkociągiem i gramofonem.

Urząd Gminy i Miasta

pl. Lotników 1
72-100 Goleniów
tel. 91 46 98 200 lub 222
fax 91 46 98 298
e-mail: ugim@goleniow.pl