Dzisiaj jest: 22 Maja 2018 roku    |    Imieniny: Julia, Wiesława, Helena
piątek, 09 czerwca 2017 12:19

"Jak nie czytam, jak czytam" w SP2

W czwartek, 1 czerwca o 10:00 dzieci ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 2 w Goleniowie przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji masowego czytania "Jak nie czytam, jak czytam". W tym samym czasie chętni uczniowie z całej Polski zebrali się w swoich szkołach lub poza nimi, aby wspólnie czytać – każdy to, na co ma ochotę.

To zabawa w słusznej sprawie - ma promować czytelnictwo. Pomysłodawcą i głównym organizatorem akcji była redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, natomiast inicjatorem przedsięwzięcia w Goleniowie zespół polonistów i bibliotekarka z SP2.

Goleniowska „Dwójka” akcję masowego czytania zorganizowała na Plantach. Wzięło w niej udział 550 dzieci. Towarzyszyli im burmistrz Robert Krupowicz, dyrektor SP 2 Krystyna Bielecka-Zagórna, nauczyciele, pani pielęgniarka, kilkoro rodziców i kilkoro emerytów. W sumie tego dnia na Plantach czytało w tym samym czasie 607 osób!

Zanim na centralnym placu Goleniowa rozpoczęło się masowe czytanie, uczniowie z przygotowanymi wcześniej transparentami promującymi czytelnictwo barwnym korowodem (część dzieci przebrana była za postacie literackie, np. Czerwonego Kapturka, Kota w Butach, Pippi Langstrumpf, Smoka, Lorda Vadera) przeszli ulicami miasta.

Po akcji wspólnego czytania uczniowie klas 1-3 wrócili do szkoły, by na boisku zapisać kolorową kredą tytuły czytanych książek. Pojawiły się też piękne rysunki. Potem uczestniczyli w różnych klasowych grach i zabawach czytelniczych. Dzieci z klas 4-6 udały się natomiast do sali widowiskowej Goleniowskiego Domu Kultury, by obejrzeć tam humorystyczne przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy 5c „Mitologia na wesoło”. Czas oczekiwania na występ młodych artystów umilił dzieciom p. Burmistrz, czytając im z wielką swadą i talentem aktorskim fragment książki G. Kasdepke „Mitologia dla dzieci” - „Początki bywają trudne”. Po powrocie do szkoły także starsi uczniowie zapisywali tytuły swoich książek na boisku.

Dzieciom i dorosłym bardzo spodobała się ta inicjatywa, czego wyrazem była ich wspaniała postawa. Widać było, że czytanie sprawia im prawdziwą przyjemność.

 

Urząd Gminy i Miasta

pl. Lotników 1
72-100 Goleniów
tel. 91 46 98 200 lub 222
fax 91 46 98 298
e-mail: ugim@goleniow.pl