Dzisiaj jest: 24 Marca 2018 roku    |    Imieniny: Gabriel, Marek, Gabor
piątek, 21 października 2016 11:39

Zdrowsze pierwszaki

W piątek burmistrz Robert Krupowicz podpisał w Kołobrzegu porozumienie w sprawie programu „Zdrowe Dzieci w Zdrowych Gminach”. Zostaną nim objęte dzieci z siedmiu szkół, które 1 września 2017 r. rozpoczną naukę w klasach pierwszych.

Projekt finansowany będzie z polsko-niemieckiego funduszu Interreg V. Wezmą w nim udział pierwszaki ze szkół w Kołobrzegu, Goleniowie, Stepnicy i niemieckim Schwedt. Merytoryczny nadzór nad wdrażaniem założeń projektu sprawować będą naukowcy z niemieckiej akademii sportowej ESAB.

Projekt ZDZG ma uchronić grupę dzieci przed nadwagą i życiem w bezruchu. Przyszłoroczne pierwszaki będą miały przez 3,5 roku dwie dodatkowe godziny wychowania fizycznego tygodniowo, zajęcia ruchowe podczas przerw lekcyjnych, a raz w miesiącu zajęcia uczące zdrowego odżywiania. Generalnie, chodzi o zachęcenie dzieci do aktywności ruchowej, a spędzania mniej czasu przed komputerem czy telewizorem. Podobny projekt realizowano kilka lat temu na pograniczu niemiecko-holenderskim, z bardzo dobrymi efektami w zakresie zdrowia i kondycji dzieci.

W trwającym 42 miesiące projekcie wezmą udział dzieci ze szkół podstawowych SP2, SP3 i SP4 w Goleniowie oraz pierwszaki z Klinisk, Mostów i Krępska. Jeśli reforma oświatowa wejdzie w życie zgodnie z zapowiedziami, to ma powstać jeszcze jedna szkoła podstawowa, a pierwszaki do niej zapisane również zostaną objęte zajęciami mającymi chronić dzieci przed skutkami życia w bezruchu i złego odżywiania.

Urząd Gminy i Miasta

pl. Lotników 1
72-100 Goleniów
tel. 91 46 98 200 lub 222
fax 91 46 98 298
e-mail: ugim@goleniow.pl