Dzisiaj jest: 25 Kwietnia 2024 roku    |    Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
środa, 14 października 2020 08:31

Wojewoda stwierdził nieważność uchwały

Nadzór prawny Wojewody Zachodniopomorskiego stwierdził nieważność uchwały Rady Miejskiej nr XXIII/299/20 z 9 września 2020 r., która upoważniała, a de facto zobowiązywała Burmistrza Gminy Goleniów do przejęcia od Lasów Państwowych terenu boiska piłkarskiego w Kliniskach w zamian za inne, należące do gminy grunty.

Projekt uchwały, uznanej przez wojewodę za nieważną, przygotował klub radnych Ruchu Miejskiego, tj. Łukasz Mituła (przewodniczący Komisji Rewizyjnej – organu kontrolnego Rady Miejskiej), Marcin Gręblicki i Mariusz Skakuj. Na wrześniowej sesji Rady Miejskiej został on przyjęty przez gminnych radnych.

W rozstrzygnięciu nadzorczym wojewoda uznaje całą uchwałę za nieważną, gdyż „rada gminy nie może wkraczać w zakres kompetencji przysługujących wójtowi z mocy ustawy, a zwłaszcza nakazywać mu ściśle określonego sposobu załatwienia konkretnej sprawy”.

Prawnicy wojewody przeanalizowali gminne prawodawstwo i stwierdzili, że Rada Miejska „uchwałą nr XXXVIII/481/10 z dnia 10 lutego 2010 r. ‘w sprawie określenia zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Goleniów i nabywania nieruchomości do gminnego zasobu’ dokonała określenia zasad gospodarowania gminnym zasobem nieruchomości, wskazując w jej par.2 pkt.1 lit b, że ‘gminnym zasobem nieruchomości gospodaruje Burmistrz Gminy, który w szczególności decyduje o nabyciu nieruchomości, w tym o nabyciu nieruchomości w zamian za nieruchomość stanowiącą własność Gminy’. W taki sposób Rada pozbawiła się prawa do wyrażania indywidualnej zgody na dokonanie tego typu czynności, zaś podmiotem wyłącznie władnym do podjęcia decyzji w sprawie zamiany nieruchomości jest Burmistrz Gminy Goleniów. Podejmując zatem uchwałę nr XXIII/299/20 z dnia 9 września 2020 r. (…) Rada Miejska w Goleniowie przekroczyła zakres swoich kompetencji prawodawczych”.

Wojewoda dopatrzył się też nieprawidłowości w innej uchwale przyjętej na wniosek grupy radnych 9 września 2020 r., nr XXIII/298/20 w sprawie przeprowadzenia audytu w PGK Sp. z o.o. w Goleniowie. Stwierdził nieważność punktu 2, zobowiązującego Burmistrza Gminy Goleniów do przedstawienia Radzie Miejskiej wyników audytu w terminie 3 miesięcy od podjęcia uchwały, tj. do 9 grudnia br. Wojewoda stwierdził, że „Rada Miejska w Goleniowie nie może zobowiązać Burmistrza Gminy Goleniów do wykonania konkretnych czynności i podjęcia określonych działań, gdyż byłoby to naruszeniem konstytucyjnej zasady podziału organów gminy na stanowiące i wykonawcze. Pomiędzy Radą a Burmistrzem nie istnieje stan podporządkowania instancyjnego, w związku z czym organ stanowiący nie jest upoważniony do wydawania poleceń bądź nakazów załatwiania sprawy w określony przez siebie sposób (w określonym terminie).”

Oba rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody mogą zostać zaskarżone przez Radę Miejską do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w terminie 30 dni.