Dzisiaj jest: 21 Maja 2018 roku    |    Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
piątek, 27 kwietnia 2018 09:33

Dlaczego wiaty?

W związku z dużym zainteresowaniem tematem trzech wiat, których budowa jest planowana w Miękowie, Kątach i Załomiu Burmistrz Gminy Goleniów przekazuje podstawowe informacje o tym projekcie.

Budowa wiat planowana jest w miejscowościach, które obecnie nie mają świetlic, a w związku z tym pomieszczeń, w których mogłyby się odbywać organizowane przez lokalne społeczności spotkania i wydarzenia. W wyniku uzgodnień z sołtysami i radami sołeckimi ustalono, że społecznościom wsi potrzebne są place z budowlami, które zapewniałyby ochronę przed wiatrem i deszczem, a jednocześnie dałyby się wykorzystywać w okresie wiosennych i jesiennych chłodów. To ustalenie wynika z faktu, że prawie wszystkie imprezy na wsiach organizowane są w okresie wiosny, lata i jesieni. Dlatego optymalne będą solidne wiaty, które da się wykorzystywać tak w upały (ochrona przed słońcem), jak i w dni chłodniejsze i deszczowe.

Zaplanowano więc budowę wiat o powierzchni ogólnej ok. 120 m kw, z instalacją wodną i elektryczną, wyposażone w system ogrzewania pozwalający wykorzystywać te obiekty w dni chłodniejsze. Ogrzewanie ma zapewnić kominek z systemem rozprowadzania ciepła pod posadzką. Wiaty mają być wyposażone w duże przesuwane drzwi, dające możliwość maksymalnego otwarcia obiektu w dni gorące oraz zamknięcia go w dni chłodne. Dach o konstrukcji z drewna klejonego, z pokryciem z blachy, ma mieć solidną warstwę termoizolacyjną, która ochroni użytkowników latem przed gorącem, a w dni chłodniejsze – przed zimnem.

Należy podkreślić, że wiaty mają być funkcjonalne, estetyczne i trwałe – ich okres użytkowania przewidziano na 50 lat. Projekt przewiduje wykonanie konstrukcji z drewna klejonego, a poszycia ścian z drewna zabezpieczonego przed ogniem i wpływami atmosferycznymi. Staną na betonowym fundamencie z ceglaną podmurówką. W przyszłości, po zakończeniu tzw. „okresu trwałości projektu” (o nim niżej) będzie można wykonać wewnętrzne docieplenie wiat, co uczyni z nich budynki możliwe do wykorzystania również zimą. Ważne, że bardzo niskie będą koszty eksploatacji, obciążające budżety sołectw w stopniu znacznie mniejszym, niż typowe świetlice wiejskie.

Projekt wykonała sprawdzona i wiarygodna pracownia projektowa. Gmina zadba, żeby wszystkie trzy obiekty zostały wykonane zgodnie z wszelkimi zasadami sztuki budowlanej.

Dodać też trzeba, że budowa ma się odbyć z finansowym wsparciem z Lokalnej Grupy Działania – 425 tys. zł. Trzy sołectwa, które wybrano jako lokalizacje dla wiat wytypowano po przedstawieniu przez nie solidnego i bogatego planu wykorzystania obiektów. Można być pewnym, że obiekty nie będą stałe puste.

W zakończonym niedawno przetargu złożono tylko jedną ofertę, na kwotę nieco ponad miliona złotych za wszystkie trzy obiekty. Zakładany budżet wynosił 600 tys. zł, w tym 200 tys. z budżetu Gminy Goleniów. Rada Miejska w Goleniowie w ostatnią środę nie zgodziła się na zwiększenie budżetu inwestycji i chce przeprowadzenia ponownego przetargu. Przetarg zostanie wkrótce przeprowadzony. Burmistrz ma nadzieję, że tym razem finałem będzie podpisanie umowy z wykonawcą i wybudowanie wiat w Miękowie, Kątach i Załomiu.

Do pobrania: pdfProjekt budowlany - Budowa trzech wiat sezonowych w miejscowości Kąty, Miękowo, Załom, gmina Goleniów

Urząd Gminy i Miasta

pl. Lotników 1
72-100 Goleniów
tel. 91 46 98 200 lub 222
fax 91 46 98 298
e-mail: ugim@goleniow.pl